Gasztroenterológia
A gasztroenterológiai szűrővizsgálat az emésztőszervi betegségek korai, tünetmentes stádiumban való felfedezésére irányul, és mint ilyen, kiemelkedő szerepe van a daganatok korai azonosításában. Ételintolerancia gyanúja esetén szintén javasolt a gasztroenterológus szakorvos felkeresése. Ételintoleranciáról akkor beszélünk, ha a szervezet bizonyos ételeket, alapanyagokat nem tolerál és ez különféle tüneteket, panaszokat vált ki a szervezetben. Az ételintolerancia minden harmadik embert érint, a tünetek az étel elfogyasztását követően akár napokkal, hetekkel később alakulnak ki, azonban a tünetek erőssége attól is függ, hogy mennyi táplálékot fogyasztottunk.
Mikor ajánlott gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni?
- étvágytalanság,
- nyelési nehezítettség,
- refluxos panaszok,
- visszatérő köhögés, rekedtség,
- hasi fájdalom,
- has puffadás,
- gyomorégés,
- teltségérzet,
- rossz lehelet,
- émelygés, hányinger,
- nagymértékű fogyás, illetve hízás,
- fáradékonyság, fejfájás, szédülés,
- szegycsont mögötti égő érzés,
- székrekedés, vagy hasmenés, illetve véres székletürítés esetén.
Első konzultáció:
- részletes gasztroenterológiai kórtörténet és panaszok rögzítése,
- fizikális alapvizsgálat,
- kezelési terv felállítása és szükség esetén gyógyszeres kezelési javaslat.
A Pozitron Diagnosztika Központban lehetőség van teljes körű gasztroenterológiai gondozásra, labor vizsgálatok, képalkotó vizsgálatok (UH, CT, MR), elvégzésére. A gasztroszkópos és/vagy endoszkópos beavatkozásokat helyben el tudjuk végezni, akár altatásban is.
GYOMORTÜKRÖZÉS – (GASTROSCOPIA)
A gyomortükrözés (gastroscopia) a felső tápcsatorna endoszkópos vizsgálata. Az endoszkóp be/levezetése a szájnyíláson keresztül történik, melynek segítségével felderíthetők a nyelőcső, a gyomor és a nyombél területén levő szerkezeti elváltozások, valamint lehetőség nyílik ezek kezelésére is. Fontos hangsúlyozni, hogy ezen elváltozások akár olyan korai, tünetmentes, vagy tünetszegény stádiumban is felismerésre kerülhetnek, ami a későbbi eredményes gyógyítás esélyét jelentősen megnövelheti.
Ilyen elváltozások lehetnek:
- a nyálkahártya különböző gyulladásos megbetegedései
- eróziók (felmaródások)
- fekélyek
- érelváltozások
- jó-, és rosszindulatú daganatos elváltozások
- különféle eredetű szűkületek
- vérző elváltozások
- nyálkahártya sérvek (diverticulmok)
- sipolyok stb.
VIZSGÁLAT ELŐTTI TEENDŐK:
Amennyiben az orvosa másképp nem rendeli, legalább 6 óra táplálék és folyadékmegvonás szükséges a gyomortükrözés előtt. Amennyiben nincsenek biztosítva ezek a feltételek, a gasztroszkópiát nem tudjuk korrekten elvégezni, mert az étel a gyomortestben pang és eltakarhat esetleges elváltozásokat.
A GYOMORTÜKRÖZÉS MENETE:
A vizsgálatot megelőző konzultáción pácienseinket az eljárás menetéről részletesen felvilágosítjuk. A gyomortükrözést az orvos és egy asszisztens végzi. A páciens torkát Lidocain spray-vel érzéstelenítjük, melynek hatása kb. fél óráig tart. A szájüreg nyitvatartásának biztosítása céljából a felső és alsó fogsor közé egy puha, kényelmes, nem irritáló anyagból készült, steril “csutorát” teszünk, melyet gumipánttal rögzítünk. Az eszköz levezetésének feltétele, hogy levegőt/széndioxidot adagoljunk az eszközön keresztül a vizsgálandó területbe, ezáltal az összefekvő nyelőcső-, gyomor-, és patkóbélfalakat óvatosan láthatóvá tesszük. A bejuttatott gáz kis feszítő érzést kelthet, ezt azonban annak leszívásával fokozatosan kontrollálhatjuk. Az endoszkóp által közvetített képet kinagyítva, monitoron keresztül értékeli a vizsgáló orvos. A vizsgálat alkalmával szövettani mintavételre is sor kerülhet, illetve idegentestek, polypok, in situ carcinoma eltávolításra, vérzéscsillapításra, vérzés megelőzésre.
GYOMORTÜKRÖZÉS UTÁN:
Pácienseinket a vizsgálatot követően közvetlenül tájékoztatjuk a vizsgálat eredményéről, valamint megkapják leletüket. Amennyiben szövettani vizsgálatra van szükség, az eredményre 10-14 napot kell várni.
A Lidocain érzéstelenítő hatásának elmúlásáig nem szabad enni, inni a félrenyelés veszélye miatt.
ALTATÁSBAN VÉGZETT GYOMORTÜKRÖZÉS:
Amennyiben altatásos beavatkozásra kerül sor, altatóorvosunk jelenlétében, a vizsgálat alatt egy rövid hatású szer biztosítja a fájdalommentes beavatkozás élményét. Altatásos vizsgálatot megelőzően szükséges lehet bizonyos időhatáron belüli vizsgálati leletre (pl. labor, EKG).A beavatkozás előtt a pácienst az altatóorvos megvizsgálja, kikérdezi társbetegségeiről, a szedett gyógyszerekről, korábbi altatás során fellépő esetleges szövődményekről.
A gyomortükrözés után a páciens megfigyelésre kerül fektetőnkben, akit az altatóorvos és a vizsgáló gasztroenterológus bocsát el, meghatározott pihenés után stabil, éber állapotban.
VASTAGBÉL- VÉGBÉL TÜKRÖZÉSES (COLONOSCOPIA) VIZSGÁLATHOZ
Vastagbéltükrözés = kolonoszkópia
Az endoszkóp bevezetése a végbélnyíláson át történik. A teljes végbél, vastagbél, a vékony- vastagbél átmenet, ill. a vékonybél utolsó szakasza (terminalis ileum) látótérbe hozható, vizsgálható, nyálkahártyája megtekinthető, ezen tápcsatornai szakaszok különféle elváltozásai, akár még olyan apró elváltozásai is korán felismerhető, amelyek más vizsgálómódszerekkel (pl. röntgen, hasi ultrahang, CT, MR, izotópos vizsgálat) még nem volna kimutatható.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezen elváltozások így akár olyan korai, tünetmentes, vagy tünetszegény stádiumban is felismerésre kerülhetnek, ami a későbbi eredményes gyógyítás esélyét jelentősen megnövelheti.
Ilyen elváltozások lehetnek:
- a nyálkahártya különböző gyulladásos megbetegedései
- eróziók (felmaródások)
- fekélyek
- érelváltozások
- jó-, és rosszindulatú daganatos elváltozások
- különféle eredetű szűkületek
- vérző elváltozások
- nyálkahártya sérvek (diverticulmok)
- sipolyok stb.
A kolonoszkópia a legalkalmasabb a vastagbélrák korai felismerésére is.
A vastagbélrák polipokból alakul ki az évek során, a polipok korai megtalálása és eltávolítása egyúttal megelőzi a vastagbélrák kialakulását. Felismerhetőek a panaszt vagy tünetet még nem okozó, úgynevezett korai rákok is, melyek gyógyulási esélye közel 100%-os.
A kolonoszkópia legfőbb előnyei közé tartozik:
- az esetlegesen észlelt elváltozások közvetlen közelről vizsgálhatóak
- A gyanús képleteket egyazon vizsgálat során többször is fel lehet keresni, akár különböző szögből is meg lehet tekinteni
- lehetőség van biopsziás mintavételre, így korrekt szövettani diagnózishoz juthatunk. Erre pillanatnyilag semmilyen más vizsgálómódszer nem ad lehetőséget
Az kolonoszkópia nemcsak a diagnosztikában merül ki, hanem sok esetben terápiás beavatkozásra is lehetőség adódik (polypok eltávolítása, vérzéscsillapítás, szűkületek tágítása, megszüntetése, áthidalása, emésztőtraktusba került idegentestek eltávolítása.
VIZSGÁLAT ELŐTTI TEENDŐK:
A vastagbéltükrözés előfeltétele a bélcsatorna megfelelő kitisztítása.
- 1 héttel a vizsgálat előtt kerülje az apró magvakat tartalmazó ételeket
- a vizsgálat előtt 2 napig rostmentes diéta szükséges: nem lehet fogyasztani zöldséget, gyümölcsöt, húst, rizst, krumplit, azonban fogyasztható: tészta, levesfélék, tejtermékek, kenyér és sok folyadék /víz, tea, szűrt gyümölcslé/.
- a vizsgálat előtti napon az orvos által előírt hashajtó alkalmazása szükséges, előírás szerint. Hashajtás után csak folyadékot fogyasszon.
- a vizsgálat éhgyomorra történik, éjféltől nem ehet és nem ihat
A VIZSGÁLAT MENETE:
A vizsgálat előtt a pácienssel történt megbeszélés után görcsoldót és/vagy nyugtatót, fájdalomcsillapítót adunk. A vizsgálat alkalmával egy hajlékony műszer felvezetése történik a vastagbélbe egyidejű levegő befújással.
Hasi feszülés, fájdalom esetén a vastagbélbe befújt levegőt a páciens „kiengedheti” és ki is engedi, ezt a vizsgáló orvos pótolni tudja szükség szerint. Ez azért fontos, mert alapállapotban a tápcsatorna fala üresen összefekszik, ahhoz, hogy vizsgálni lehessen a nyálkahártyáját, levegőbefúvással szükséges feltágítani. A körülményektől függően a vizsgálat kb. 20-30 percig tart.Amennyiben bódításban vagy altatásban kéri a vastagbéltükrözést, úgy a vizsgálatot követően még egy ideig (fél-egy óra) fektető szobánkban pihenhet, ébredezhet.
A VIZSGÁLAT UTÁN:
A puffadás érzése természetes.
Amennyiben Ön a vizsgálathoz bódító injekciót kap, vagy altatásban részesül, akkor pár órás megfigyelés után csak kísérővel tudjuk elengedni. Aznap gépjárművet nem vezethet.
Mint minden vizsgálat, a vastagbéltükrözés is járhat bizonyos kellemetlenségekkel.
Ilyen tünetek lehetnek:
- émelygés
- hányinger
- hasi puffadás
- feszülés (a befújt, tápcsatorna falát feltágító levegő miatt)
- öklendezés
- hasi fájdalom stb.
Ezen kellemetlen tünetek esetleges megjelenése/előfordulása részben a beteg toleranciájától, fájdalomtűrő képességétől, részben bizonyos anatómiai tényezőktől (bélcsatorna hossza, kanyargóssága, előzetes hasi, vagy kismedencei műtétek (hashártya- összenövések), korábbi gyógyszerszedéstől (neurológiai, pszichiátriai gyógyszerek, altató-, nyugtatószerek) függ.
Ha a vastagbéltükrözést követően erős hasi fájdalmai, puffadása, vagy vérzése jelentkezne, úgy azonnal forduljon orvosához!
LEHETSÉGES SZÖVŐDMÉNYEK:
Az előkészítéssel összefüggő folyadékvesztés gyengeséget okozhat. A gyógyszeres előkészítésnek is lehetnek szövődményei (szívritmus zavar, vérnyomás esés, légzés zavar), ezért fontos a tájékoztatóban leírt utasítások betartása. A beavatkozások nagyon ritka esetben szövődménnyel járhatnak (10.000 vizsgálatra 1-3 eset) pl. vérzés, perforáció. Ezen esetekben sürgős műtét válhat szükségessé. Ezek ritka szövődmények, gyakorlott munkacsoport esetén tízezreléknyi az esélyük.
A helicobacter p. kilégzési teszt újra elérhető!
HELICOBACTER PYLORI KILÉGZÉSI TESZT
A helicobacter pylori a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó. Hazánkban a felnőttek helicobacter pylori átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti. Ez a baktérium a gyomor nyálkahártyában képes megtelepedni, ahol krónikus gyulladást, nyálkahártya sorvadást, fekélyt, vagy felmaródást okozhat, illetve tartós fennállás esetén szerepe lehet a gyomorrák kialakulásában. Ezek az elváltozások komoly felhasi, emésztési problémákat, fájdalmakat és fogyást okozhatnak.
MIKOR SZÜKSÉGES A HELICOBACTER KILÉGZÉSI TESZT ELVÉGZÉSE?
- ismert helicobacter pylori fertőzés kezelésének követése esetén
- ha családban előfordult gyomor- és nyombélfekély, vagy gyomorrák
- puffadás, nehéz gyomor érzése, rossz emésztés, gyomorfájdalom
- fokozott fáradékonyság
- bőrproblémák – akné, ekcémás megbetegedések
- böfögés
- gyomorsav szag
- gyomorsav visszaáramlása a gyomorból a nyelőcsőbe, „gyomorégés “
- keserű utóíz a szájüregben, vagy felfelé irányuló feszítő érzés a gyomorban.
HOGYAN TÖRTÉNIK A VIZSGÁLAT?
A Helicobacter vizsgálat során Önnek egy C14 karbamid kapszulát kell bő vízzel lenyelni. A bevétel után 10 percet kell várni, ezután egy légzési kártyába kell fújnia a kilélegzett levegőt 1-4 percen át, amíg a kártyán az indikátor színe meg nem változik. Ezután a kártyát át kell adni az asszisztensnek, aki azt a megfelelő módon a mérőkészülékbe helyezi, a páciens számára a vizsgálat befejeződött. Pár perc múlva a gép kiírja a vizsgálat eredményét.
MILYEN ELŐKÉSZÜLETET IGÉNYEL A VIZSGÁLAT?
- A vizsgálat előtt egy hónappal nem ajánlott antibiotikumok vagy bizmut tartalmú gyógyszerek szedése, illetve a vizsgálat előtt 1 héttel nem lehet savlekötő gyógyszereket alkalmazni. (A pontos lista a gyógyszerek megnevezésével innen letölthető)
- A vizsgálatra 6 órás éhezés után kerülhet sor. A vizsgálatot megelőzően ugyanennyi ideig fogmosás, szájöblítés, mentolos cukorka, dohányzás, vízfogyasztás sem megengedett.
A VIZSGÁLAT ELLENJAVALLT A KÖVETKEZŐ ESETEKBEN:
- Nem javasolt a vizsgálat terhes nők esetében
- Nem javasolt olyan páciensek részére sem, akiknél a gyomor egy részét vagy egészét eltávolították
- Nem ajánlott 18 éven aluliak számára, illetve szoptató nők esetében a vizsgálatot követő két nap a szoptatást fel kell függeszteni
- Nem ajánlott a készítmény bármely hatóanyagával szembeni túlérzékenység esetében
- Ha valószínűsíthető más gyomorfertőzés
- Ha valamilyen antibiotikumot vagy bizmut tartalmú vegyületet fogyasztott az elmúlt egy hónapban
Milyen formában és mikor kapja meg a leletet?
Az asszisztens a kiértékelés után közli Önnel az eredményt. Gasztroenterológus szakorvosunk 24 órán belül validálja az eredményt, mely felkerül az EESZT rendszerbe, illetve eljuttatunk Önnek a megadott e-mail címre.
Intézetünkben lehetőség van gasztroenterológussal történő konzultációra pozitív eredmény, vagy egyéb panaszok esetén.

Dr. Zsigmond Ferenc
gasztroenterológus szakorvos
Kérjen időpontot!
A gyógyulás
a pontos diagnózissal kezdődik
Jelentkezzen be vizsgálatainkra online!
Regisztrációt követően közvetlenül tud időpontot foglalni új rendszerünkön keresztül!
Cikkek
KAPCSOLAT
1117 Budapest, Hunyadi János út 9-11.
Recepció, betegfelvétel, betegirányítás:
+36 1 505-8888
Tamáska Gizella - Ügyfélszolgálati vezető
110-es mellék | Mobil: +36 30 229 46 49
Munkanapokon 8.00-tól 18.00-ig hívható.
Térkép
Pozitron-Diagnosztika Központ
Nagyvárad